Wady zgryzu wpływają negatywnie nie tylko na wygląd twarzy, ale przede wszystkim na prawidłowe funkcjonowanie. Dziedziną stomatologii, która koryguje nieprawidłowo ustawione zęby, właśnie wady zgryzu oraz wady szczękowo-twarzowe jest ortodoncja.
Leczenie ortodontyczne wymaga wykorzystania aparatów ortodontycznych stałych lub zdejmowanych.
Leczenie ortodontyczne dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. W gabinecie Denis Clinic ortodoncją zajmuje się Monika Masłowska, lekarz stomatolog, specjalista stomatologii zachowawczej i specjalista ortodoncji II stopnia.
Wczesne leczenie ortodontyczne pozwala na uniknięcie wielu problemów i skomplikowanych zabiegów w przyszłości. Szybkie wykrycie wad zgryzu umożliwia często skuteczniejsze leczenie. Jakie są plusy wczesnego rozpoczęcia leczenia?
Dzieci, które nie posiadają wszystkich stałych zębów noszą zwykle aparat wyjmowany, z kolei starsze powyżej 12 roku życia lub po prostu z zębami stałymi potrzebują właśnie aparatu stałego.
Leczenie wad zgryzu jest coraz popularniejsze u osób dorosłych. W wielu przypadkach pomaga ono uniknąć stłoczenia zębów, próchnicy, wypadania zębów oraz chorób dziąseł. Leczenie ortodontyczne u dorosłych wymaga zwykle użycia aparatu stałego i jest początkowo trudniejsze niż u dzieci i młodzieży, jednak później przebiega dokładnie tak samo. W zależności od wad zgryzu leczenie może trwać od 1,5 do 2,5 roku. Bywa także, że konieczne jest usunięcie kilku zębów. Dobry ortodonta, musi jednak uświadamiać swoim pacjentom, że efekt estetyczny oraz komfort wynikający z posiadania zdrowych i prostych zębów jest nie do przecenienia.
Aparat ortodontyczny ma leczyć wady zgryzu i doprowadzić do prawidłowego ustawienia zębów pacjenta. Dobór aparatu zależy od ortodonty, który wybierze najlepszy dla pacjenta model, zarówno pod względem działania, jak i wizualnym.
Najprościej podzielić aparaty ortodontyczne na wyjmowane i stałe.
Czym się różnią?
Aparaty wyjmowane stosowane są u dzieci, które nie mają jeszcze kompletu stałych zębów. Pacjent może samodzielnie wyciągać taki aparat. Zbudowany jest on z akrylowej płytki i drucianych pętli. Niestety aparaty tego typu rozwiązują tylko niewielkie wady zgryzu, jak wychylenia zębów. Za to stosowane we wczesnym dzieciństwe mogą wpłynąć na kształt twarzy. Wykorzystywane są także w celu utrwalenia zmian, które osiągnięto dzięki prostowaniu zębów. Zwykle zaleca się, by nosić je nocą oraz przez kilka godzin w ciągu dnia.
W osiągnięciu prostych zębów mogą pomóc także przezroczyste nakładki Invisalign. Praktycznie niewidoczne i idealnie dopasowane do potrzeb użytkownika, skierowane zarówno do pacjentów z niewielkimi, jak i bardziej zaawansowanymi wadami zgryzu. Badania wykazały, że noszenie nakładek Invisalign powoduje mniej bólu niż w przypadku tradycyjnych aparatów. Ponadto są one łatwe w użyciu i nie wymagają ograniczeń w spożywaniu posiłków.
Osoby noszące aparat ortodontyczny muszą szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Wszystko to przez skomplikowaną budowę aparatu, która sprzyja gromadzeniu się resztek jedzenia, a następnie namnażaniu bakterii.