Diagnostyka stomatologiczna
Leczenie stomatologiczne w Denis Clinic zawsze poprzedza szczegółowa diagnostyka. Przeprowadzamy ją przy zastosowaniu najnowszych metod i sprzętów. W zależności od potrzeb są to:
Pantomogram to przeglądowe badanie RTG, będące podstawą diagnostyki stomatologicznej, planowania i kontroli efektów leczenia. Uwidacznia na zdjęciu większość struktur w obrębie szczęki i żuchwy i daje lekarzowi wgląd w miejsca, których nie można skontrolować wzrokowo podczas okresowego przeglądu stomatologicznego.
Pantomogram stosuje się m.in. w endodoncji i chirurgii stomatologicznej.
RTG punktowe (okołowierzchołkowe) to zdjęcia pojedynczych zębów i okolicznych tkanek. Dokładnie obrazuje obecną w zębie próchnicę oraz stany zapalne wokół wierzchołków korzeni zębów. Dzięki wysokiej rozdzielczości obrazu w badaniu uzyskujemy dokładny obraz ilości, przebiegu kanałów i korzeni, niewidocznych podczas rutynowej kontroli stomatologicznej. RTG punktowe stosowane jest w diagnostyce i leczeniu kanałowym.
Skaner Wewnątrzusnty marki CARESTREAM.
To sprzęt dzięki któremu możemy wykonać „cyfrowe wyciski”.
W czasie rzeczywistym, na monitorze komputera widzimy odwzorowanie skanowanego miejsca w trójwymiarowej projekcji 3D. Dentysta może natychmiast przeprowadzić wstępną analizę warunków zębowych, obracając zęby żuchwy i szczęki w różnych projekcjach i przy różnym powiększeniu a po wizycie wysłać pliki do laboratorium protetycznego.
Stąd, już tylko krok do cyfrowego projektowania uśmiechu.
Najważniejsze zalety dla pacjenta:
– brak używania nieprzyjemnych łyżek wyciskowych i mas plastycznych, brak odruchu wymiotnego a także możliwość wizualizacji swoich zębów i rozmowy o nich z lekarzem.
A dla lekarza:
Bardzo dobre odwzorowanie szczegółów anatomii zębów. Co za tym idzie- dużo większa precyzja i przewidywalność leczenia protetycznego, implantologicznego i ortodontycznego.
Zdjęcia fotograficzne wykonuje się na każdym etapie leczenia jako dokumentację, a także podstawę do obserwacji i porównań uzyskanych efektów. Zdjęcia en face, z profilu i w uśmiechu pozwalają na analizę rysów twarzy, a wewnętrzne pokazują relacje wszystkich zębów oraz wybranych obszarów. Oglądając zdjęcia na ekranie w dużym powiększeniu, pacjent zyskuje większą świadomość swoich potrzeb zdrowotnych i estetycznych.
Fotografię stosuje się w każdej dziedzinie stomatologii: najczęściej do porównania efektu przed i po wybielaniu, wykonaniu licówek, profesjonalnym czyszczeniu, kiretażu, leczeniu ortodontycznym, kompleksowym i regeneracji kości.
Mikroskop stomatologiczny pozwala na wielokrotne powiększenie badanej powierzchni zęba i błony śluzowej jamy ustnej. Uzyskany w nim obraz znacznie zwiększa skuteczność zabiegów, a także ułatwia postawienie jednoznacznej diagnozy co do obecności próchnicy, bez konieczności wykonywania zdjęć RTG.
Mikroskop stosuje się w dziedzinach szczególnie wymagających precyzji, np. leczeniu kanałowym, periodontologii.
W sytuacji, gdy lekarz potrzebuje szerszego pola widzenia w mniejszym powiększeniu, można zastąpić mikroskop lupą stomatologiczną, zakładaną na czoło lub wbudowaną w okulary. Lupy znacznie odciążają wzrok i są chętnie używane przez protetyków (do szlifowania zębów pod estetyczne prace protetyczne), chirurgów, periodontologów (do zabiegów odbudowy kości), a nawet przez higienistki podczas oczyszczania zębów.
Po lupy stomatologiczne lekarz sięga, gdy potrzebuje szerszego pola widzenia w mniejszym powiększeniu. Zakładane za pomocą opaski na czoło lub wbudowane w okulary, lupy odciążają wzrok i spełniają podobną funkcję, co mikroskop stomatologiczny. Używają ich protetycy (podczas szlifowania zębów pod estetyczne prace protetyczne), chirurdzy periodontolodzy (podczas zabiegów odbudowy kości), a także higienistki – podczas czyszczenia zębów.