Rodzaje aparatów
Najprościej podzielić aparaty ortodontyczne na wyjmowane i stałe.
Czym się różnią?
Aparaty wyjmowane stosowane są u dzieci, które nie mają jeszcze kompletu stałych zębów. Pacjent może samodzielnie wyciągać taki aparat. Zbudowany jest on z akrylowej płytki i drucianych pętli. Niestety aparaty tego typu rozwiązują tylko niewielkie wady zgryzu, jak wychylenia zębów. Za to stosowane we wczesnym dzieciństwe mogą wpłynąć na kształt twarzy. Wykorzystywane są także w celu utrwalenia zmian, które osiągnięto dzięki prostowaniu zębów. Zwykle zaleca się, by nosić je nocą oraz przez kilka godzin w ciągu dnia.
Aparaty stałe wykonywane są przez lekarza z zamków, pierścieni i drutu, który prostuje zęby, wywierając na nie odpowiedni nacisk. Jest on na stałe przymocowany do zębów i nie możliwości jego samodzielnego zdjęcia.
Aparaty stałe występują w wielu odmianach, dlatego można wybrać aparat klasyczny stalowy lub niemalże niewidoczny kryształkowy.
Metalowe wykonane są z tytanu lub ze stopów metali z niklem lub bez.
Z kolei inny typ to aparaty estetyczne, do których należy aparat kryształowy. Zamki w takim aparacie są przezroczyste, co czyni go dyskretnym rozwiązaniem.